Detalii »
Sport
Glasgow Rangers elimina Fiorentina si accede in finala Cupei UEFA
 2 mai, 11:26
Atacantul Fiorentinei, Adrian Mutu nu a reusit sa-si faca loc printre aparatorii scotienilor
Glasgow Rangers s-a calificat in finala Cupei UEFA la fotbal, dupa ce a invins Fiorentina la loviturile de departajare, cu scorul de 4-2 (0-0 dupa 120 de minute), in deplasare, joi seara, in mansa a doua a semifinalelor.
Rangers s-a calificat nemeritat in ultimul act al competitiei, dupa ce a facut antijoc timp de 270 de minute.
Fiorentina a condus tot timpul ostilitatile, iar Rangers s-a limitat la o aparare grupata, fara nicio valenta ofensiva. De fapt, primul sut spre (pe) poarta al scotienilor a venit in minutul 77.
Echipa lui Adi Mutu a cautat golul, dar nu s-a dovedit deloc inspirata, ocaziile fiind destul de putine si nu foarte clare. Mutu a fost foarte activ, mai ales in partea secunda, si a avut cateva oportunitati bune. Mutu a tras la poarta, imprecis, insa, in minutul 23, a fost blocat in minutul 31, iar dupa pauza, a expediat un nou sut la poarta, pe langa tinta (49). Internationalul roman a centrat pentru Pazzini (52), dar reluarea acestuia a ocolit vinclul. Patru minute mai tarziu, Mutu a reluat din pozitie dificila cu capul, pe langa poarta. Mutu a executat peste poarta o lovitura libera (57), iar peste cinci minute Ujfalusi a irosit una din cele mai mari sanse ale gazdelor, voleul sau trecand putin peste transversala. O noua lovitura libera a lui Mutu a fost retinuta in doi timpi de portarul Neil Alexander (70), iar Pazzini nu a mai ajuns la balon.
Rangers a avut o sansa buna, cand Davis a reluat de langa UJfalusi, dar Frey a fost la post (77). Apoi, Frey a salvat golul, la sutul cu efect al lui Wittaker (84), iar meciul a intrat in prelungiri.
Fiorentina a continuat asaltul, iar Vieri (91) si Kuzmanovic (93) au fost aproape de a deschide scorul. Rangers actioneaza destul de periculos pe contre, prin actiuni solitare, iar Cousin, al carui sut de deviat de un adversar, e aproape sa produca surpriza (102).
Mutu are o executie excelenta, voleu din careu, dar Cuellar salveaza golul (106). Finalul este foarte tensionat, Cousin vede cartonasul rosu, Novo este foarte aproape de a specula o ezitare a lui Frey (118), iar Mutu reia putin pe langa poarta (119). Voleul lui Vieri trece peste poarta (120), un nou sut ocolind tinta (120).
La penalty-uri, de la echipa viola au ratat chiar "veteranii" Liverani si Vieri, iar Mutu nu a mai apucat sa execute, rangers castigand cu 4-2, dupa ce ratase prima lovitura, prin capitanul Barry Ferguson.
Pe 14 mai, in finala competitiei, gazduita de stadionul "City of Manchester", Rangers va avea o adversara inedita, Zenit St Petersburg, care a umilit cu 4-0 in retur (1-1 in prima mansa) practic principala favorita, Bayern Munchen.
Fiorentina - Glasgow Rangers 0-0, dupa prelungiri; 2-4 la loviturile de departajare
Au executat in ordine loviturile de departajare: Ferguson ratare (a aparat Frey) 0-0, Kuzmanovic gol 1-0, Wittaker gol 1-1, Montolivo gol 2-1, Papac gol 2-2, Liverani ratare (a aparat Alexander) 2-2, Hemdani gol 2-3, Vieri ratare (peste poarta) 2-3, Novo gol 2-4.
Z.O.
Alte articole
  Mutu zguduie Italia    (Sport, 2008-01-21)
  Della Vale: "Mutu nu pleaca"    (Sport, 2007-12-29)
  Final de an "marca Mutu"    (Sport, 2007-12-27)
  Mutu a calificat-o pe Fiorentina    (Sport, 2007-10-06)
  Niculae in top la Auxerre    (Sport, 2007-09-24)
  Mutu, "lucrat" de Fiorentina in cazul "Cocaina"    (2008-06-24 11:37)
  AC Milan renunta la Ronaldinho in favoarea lui Mutu    (2008-05-06 13:25)
  Mutu, UEFAntastic!    (2008-04-11 17:20)
  Mutu a revenit in forta    (2008-03-15 18:17)
  Mutu, dorit la Roma    (2007-12-27 14:23)
 Afisari: 389  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail
 17:26
Cetateanul turc care l-a impuscat pe Papa Ioan Paul al II-lea doreste sa traiasca in tara natala a fostului Suveran Pontif
2 comentarii
 17:19
A murit barbierul si prietenul lui Picasso
1 comentariu
 16:58
Financial Times: Compania britanica Eastern Duty Free pretinde despagubiri de o suta milioane dolari statului roman
 13:11
Mii de credinciosi au participat la Patriarhie la slujba religioasa de Izvorul Tamaduirii
 12:33
Zeci de mii de oameni, asteptati la Braila la slujba oficiata cu prilejul sarbatorii Izvorului Tamaduirii
 12:16
China construieste o baza secreta pentru submarine nucleare
11 comentarii
 Top afisari / comentarii
 Renta viagera agricola moare la anul (3113 afisari)
 Racoritoarele dauneaza grav sanatatii (2841 afisari)
 Noaptea Invierii la Spitalul Floreasca (2330 afisari)
 Sandero de 7950 de euro (1881 afisari)
 "Te porti romi-neste, pleci!" (1231 afisari)
 Cercetatorii au dovedit ca bolile pot fi vindecate cu ajutorul rugaciunii (3222 afisari)
 Fiica cantaretei Whitney Houston a incercat sa se sinucida (2466 afisari)
 China construieste o baza secreta pentru submarine nucleare (2004 afisari)
 Una dintre fiicele "monstrului din Amstetten" este pe moarte (1934 afisari)
 Campanie originala a PNL: Adevarul gol-golut despre... Vanghelie  (1865 afisari)