Detalii »
Editia de ora 16
Garnitura Rapidului a ajuns din urma Steaua
 20 noiembrie, 16:05
Victoria de ieri a Rapidului in fata Ceahlaului (scor final 3-0) a adus echipa lui Razvan Lucescu pe treapta a doua a clasamentului Ligii I de fotbal, la egalitate de puncte cu Steaua Bucuresti. Lupta dintre cele doua echipe pentru mentinerea pe locul secund, care le asigura accesul in grupele Ligii Campionilor, promite sa relanseze finalul de campionat.
Rapid a obtinut a patra victorie consecutiva in Liga I, invingand aseara in deplasare Ceahlaul Piatra-Neamt, cu scorul de 3-0, in cadrul ultimei partide a etapei a XVI-a. Toate cele trei goluri ale giulestenilor au fost marcate in repriza secunda a meciului de Mazilu - doua (in minutele 65, din centrarea lui Perja, si 86, din pasa lui Maldarasanu) si Zicu (minutul 87).
Imediat dupa incheierea partidei, antrenorul alb-visiniilor, Razvan Lucescu, s-a declarat multumit de victoria baietilor sai. "Am avut un parcurs foarte bun, pana acum, exceptand primele cinci etape, perioada in care am pierdut multe puncte. Asteptam meciul cu Mlada Boleslav, care este foarte important, insa nu decisiv", a mai spus tehnicianul Rapidului.
"Am pierdut la o diferenta mult prea mare. Pana in minutul 60 am jucat de la egal la egal cu Rapid, o echipa foarte valoroasa, insa am primit trei goluri pe final de partida, pe fondul unor erori individuale in defensiva", a afirmat, la randul sau, antrenorul oaspetilor, Florin Marin.
Copos, multumit, si-a laudat jucatorii
La partida au asistat si patronii celor doua formatii - George Copos si Gheorghe Stefan. Daca in timpul meciului, Stefan, presedinte de onoare al gazdelor, a contestat vehement arbitrajul, la finalul partidei refuzand sa dea declaratii presei, George Copos, patronul echipei Rapid, a fost satisfacut de jocul echipei sale, care, in opinia sa "a dovedit ca are clasa europeana".
"Am ramas impresionat, echipa a facut un joc foarte, foarte bun. Si meciul in sine a fost unul frumos si spectaculos. Bineinteles ca domnul Gheorghe Stefan era suparat dupa meci, dar trebuie sa recunoastem toti ca Rapid a meritat. Iar arbitrajul a fost excelent. Personal sunt foarte multumit. Oricarei echipe ii va fi greu la Piatra Neamt. Pai Steaua a facut 0-0 acolo, nu? Iar noi nu numai ca am castigat, dar am facut si scor", a explicat Copos.
Patronul giulestean s-a aratat optimist in privinta jocului pe care Rapid il va disputa joi in grupele Cupei UEFA, impotriva formatiei cehe Mlada Boleslav. "Rapid are clasa europeana, are cel mai bun lot din campionat, iar joi vom bate Mlada", a tinut sa precizeze Copos.
Rapid Bucuresti - Mlada Boleslav
Partida dintre echipele Rapid Bucuresti si Mlada Boleslav din cadrul etapei a III-a a grupei G a Cupei UEFA va fi condusa de o brigada de arbitri din Austria, avandu-l la centru pe Stefan Messner, conform anuntului afisat in cursul zilei de astazi pe site-ul oficial al forului european www.uefa.com. Messner va fi ajutat la cele doua linii de asistentii Klaus Strasser si Geral Bauerfeind, iar arbitru de rezerva va fi Thomas Gangl.
Meciul Rapid Bucuresti - Mlada Boleslav este programat joi, de la ora 20.15 (ora Romaniei), pe stadionul Giulesti - Valentin Stanescu.
Pentru mai multe amanunte despre partida de la Piatra-Neamt, cititi pe larg maine in ZIUA
REACTII LA CALD:
Bogdan GHEORGHE, redactor Departamentul Sport:
Rapid pare sa revina la forma excelenta de anul trecut, pentru ca aseara la Piatra Neamt a obtinut a patra victorie consecutiva in campionat si a ajuns la egalitate de puncte cu Steaua, pe locul doi in clasament. Momentan, trupa lui Razvan Lucescu lupta cu sanse reale pentru ocuparea pozitiei secunde, dar in conditiile in care jocul contina sa creasca, se poate apropia chiar de fotoliul de lider, ocupat in acest moment cu autoritate de Dinamo.