Detalii »
Sport
Grupele C si D din Champions League si-au incheiat conturile cu anul 1999
Chelsea a obtinut singurul punct in deplasare
Londonezii l-au avut pe antrenorul Vialli trimis in tribuna, dar au reusit sa pastreze intacta tabela * Real s-a impus cu noroc in fata norvegienilor de la Rosenborg * Bayern München a castigat si "revansa" cu Dinamo Kiev * Feyenoord a surclasat pe final pe Olympique Marseille
Grupa C
FC Bayern München - Dinamo Kiev 2-1
Jancker 6, Paulo Sergio 80/Rebrov 50
Golul tarziu al brazilianului Paulo Sergio a adus lui Bayern o binemeritata victorie, dupa ce, in prima repriza, portarul Sovkovski a facut nemtilor "cadou" un gol. Insa ucrainenii au reusit egalarea la inceputul reprizei a doua prin Serghei Rebrov, care a dejucat pasul la ofsaid al defensivei germane, ramanand singur cu Oliver Kahn si invingandu-l cu un sut cu dreptul. Insa, treptat, Bayern si-a impus jocul, iar golul lui Paulo Sergio a venit firesc.
Real Madrid CF - Rosenborg BK 3-1
Raul 18, Savio 85, Roberto Carlos 90/Carew 48
Aflati intr-o adevarata criza de forma, jucatorii lui Real Madrid au inceput in forta meciul cu Rosenborg, si Savio a avut o mare ocazie in chiar primul minut de joc. Spaniolii au reusit sa deschida scorul in minutul 18 prin Raul, insa campioana Tarii Fiordurilor a revenit spectaculos si a egalat prin John Carew, cel mai curtat atacant din aceasta parte a globului. Rosenborg parea pornita pe drumul unui egal pe Santiago Bernabeu dar, in ultimele cinci minute, Savio si Roberto Carlos - cu un sut cu piciorul drept! - au adus o nesperata victorie.
Cruz 72, 90, Boswelt 83
Dupa cum incepusera sa se deruleze lucrurile pe stadionul din Rotterdam - capitanul olandezilor, Kees van Wonderen, fiind eliminat chiar in minutul 7 al meciului pentru un fault din postura de ultim asupra lui Maurice - totul parea impotriva lui Feyenoord. Totusi, ros-albii au reusit sa nu incaseze gol si, in minutul 62, egalitatea numerica pe teren a fost restabilita dupa ce Yannick Fischer a vazut cel de-al doilea cartonas galben. Nu mult dupa aceasta, argentinanul Julio Cruz a deschis scorul pentru gazde si, pentru Marseille a inceput cosmarul. Semastien Perez a vazut si el galben a doua oara, iar Feyenoord s-a dezlantuit, inscriind de alte doua ori.
S.S. Lazio - Chelsea FC 0-0
Derby-ul acestei etape din Champions League a confirmat proverbul cu pomul laudat. Cu Dan Petrescu titular toate cele 90 de minute de joc, Chelsea nu a reusit un joc prea spectaculos, britanicii temandu-se de o reeditare a esecului din campionat, 1-4 la Sunderland. Dar nici Lazio, neinvinsa in cupele europene de la finala Cupei UEFA din 1998 (0-3 cu Internazionale), nu a putut face mai mult, la echipa lui Ericksson resimtindu-se mult absenta liberoului Sinisa Mihajlovic, suspendat. Astfel, a rezultat un meci destul de anost, fara prea multe faze de poarta.