Cauta:
  Detalii »
Sport
Iasiul s-a razbunat
-- Moldovenii au invins pe Universitatea Craiova, dupa ce capitanul oaspetilor anuntase ca echipa sa va defila in Moldova, prevazand chiar si un 2-0 la pauza.
Dupa 4-0 in runda inaugurala cu Farul, oltenii au plecat extrem de increzatori la Iasi, poate chiar prea increzatori. In preziua partidei, Dorel Stoica, purtatorul banderolei de capitan la Universitatea Craiova, avertiza ca echipa sa va face instructie cu Poli, anticipand chiar ca juvetii vor conduce cu 2-0 la pauza. Pe teren lucrurile au stat cu totul altfel, fiindca iesenii, extrem de palizi in prima etapa, si-au scos de la naftalina evolutiile foarte bune de pe teren propriu din sezonul trecut si au condus clar ostilitatile. Iar la final nu au lipsit declaratiile acide. Mai intai, primarul Nechita i-a facut "nesimtiti" pe jucatorii lui Florin Cioroianu, apoi la pupitru a venit Ionut Popa. "Sincer vorbind, imi pare rau ca nu le-am dat 6-7, la cate ocazii am avut. Infatuarea lor i-a costat. Sunt foarte obosit. N-am dormit toata noaptea dupa ce am vazut declaratia lui Stoica, ca vor avea 2-0 la pauza. M-am plimbat toata noaptea cu Deco (n.r. - cainele sau). Am fost convins ca o sa le dam gol dupa pauza, pentru ca in declaratia lui, Stoica a spus doar de 2-0 la pauza nu si ce se va intampla in repriza a doua. Cred ca declaratia pe care a dat-o Stoica inaintea meciului este declaratia mondiala a fotbalului", a comentat Popa. "Ma bucura ca, de cand sunt eu antrenor la Iasi, Craiova n-a miscat in front, i-am batut de doua ori si am obtinut doua egaluri. Noi nu umblam cu declaratii de-astea ca suntem tari si mari, ne vedem de treaba si daca putem, ii batem pe toti cei care vin si declara ca trag la titlu", a mai spus antrenorul. De partea cealalta, Adrian Mititelu a surprins din nou printr-o pozitie de bun simt: "La cum a jucat Iasiul azi, cred ca nici o echipa din Liga I nu putea sa castige in dealul Copoului. A fost un meci mult mai greu decat se asteptau jucatorii mei. Daca Balba ar fi jucat din primul minut la Timisoara, va spun eu ca altul ar fi fost rezultatul, Iasiul nu pierdea", a spus Mititelu. (B.G.)
 Afisari: 256  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail