Detalii »
Sport
Surpriza amanata
-- Unirea Urziceni a debutat cu stangul in Liga Campionilor, 0-2 la Sevilla
Unirea a jucat in primele 45 de minute ale partidei de la Sevilla exact cum stie ea mai bine: grupat, organizat, la sacrificiu. Pa�rea sa-i mearga, insa a ve�nit executia din pre�lungiri a lui Luis Fabiano, cea care demonstreaza ca in Liga Campionilor este obligatoriu sa alergi mult si bine, dar nu si suficient ca sa scoti ceva dintr-un meci.
Diferenta a facut-o clasa golgeterului brazilian, care l-a executat cu sange rece pe Arlauskis, iar in partea a doua parca s-a re-re-reluat un film vechi, cel al echipelor romanesti care trebuie sa atace dupa ce au luat gol. Surpriza pe care si-au dorit-o enorm ialomitenii in acest debut in Liga Campionilor, pe terenul unei echipe extrem de redutabile, se amana, insa era greu de produs ceva in fata unui adversar cu superioritate valorica neta. Dan Petrescu a incercat sa-si pacaleasca adversarii, trimitandu-i pe teren inca din start pe Varga si Balan, jucatori care au contribuit decisiv la castigarea titlului de anul trecut, dar care s-au pregatit in vara cu Sportul Studentesc, ajungand la Urziceni abia pe 31 august. Spaniolii si-au vazut de treaba si au impins in permanenta jocul spre poarta lui Arlauskis, avand meritul ca nu au intrat in panica si nu s-au precipitat, desi in prima repriza nu prea si-au creat ocazii, fiind evident incomodati de pressingul agresiv si de aglomerarea comandata de Petrescu. Mai mult, la poarta cealalta, Bilasco a scapat singur, dar si-a facut o preluare lunga si a fost blocat la o faza care a reflec�tat fidel prestatia modesta a atacantului campioanei Romaniei. A fost suficienta executia de maestru a lui Fabiano, sut din prima de la 20 de metri langa bara, pentru ca totul sa se termine. Fortata sa atace, Unirea si-a demonstrat limitele, nereusind sa traga pe poarta lui Palop decat in minutul 80, ceea ce a dus la o victorie logica si meritata a Sevillei. "Am primit gol chiar in ultimul minut al primei reprize si asta a fost momentul psihologic. Am avut doua-trei ocazii in prima parte, dar ne-am speriat in fata portii. Cred ca, daca era 0-0 la pauza, as fi stiut cum sa gestionez situatia ca sa obtinem macar un punct. Bilasco n-a stiut sa protejeze cand a scapat singur. S-a vazut lipsa de experienta. Ma asteptam la mai mult, in retur sper sa ne luam revansa", a declarat Dan Petrescu dupa meci. "Pacat de acel gol primit inainte de pauza, dar asta este, acum trebuie sa ne gandim la meciurile viitoare, sa nu ne descurajam", a comentat si capitanul George Galamaz.
FC SEVILLA - UNIREA URZICENI 2-0 (1-0)
Au marcat: L. FABIANO 45A1, RENATO 70
Stadion: "Ramon Sanchez Pizjuan", Sevilla; spectatori: 38.000.
SEVILLA: Palop - S. Sanchez, Squillaci, Escude, Navarro - Navas, Zokora (75 Lolo), Capel (55 Perotti) - Renato - L. Fabiano, Kanoute (62 Negredo).
Antrenor: Manuel Jimenez.
UNIREA: Arlauskis - Maftei, Galamaz, Mehmedovic, Brandan - Ricardo (79 Onofras), S. Frunza, T. Balan, Apostol, Varga (73 Semedo) - Bilasco.
Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonase galbene: Zokora (73) / Mehmedovic (10), Frunza (26), Maftei (31), Galamaz (53).
Au arbitrat: M. Trefoloni - C. Copelli, M. Grilli - toti din Italia.
Bogdan GHEORGHE - bogdangheorghe@ziua.ro
 Afisari: 237  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail