Detalii »
Sport
Stiri pe scurt
AVRAM CA LAJOS
Dinamo a beneficiat si la meciul cu CS Otopeni de un arbitraj favorabil, la fel ca in etapa trecuta, la Medias. Daca la meciul cu Gaz Metan, arbitrat de Tiberiu Lajos, au fost iertati de trei eliminari si de un penalty, "cainii rosii" au scapat duminica seara, de cel putin o eliminare si un penalty. Marius Avram a judecat toate fazele cu probleme in favoarea lui Dinamo, astfel: neeliminare la Tamas in minutul 38 - atac dur la L. Ivan, neeliminare la acelasi Tamas in minutul 57 - fault in postura de ultim aparator asupra lui Lazic, neacordarea unui penalty pentru CS Otopeni in minutul 83 - Tamas l-a busculat in careu pe Cr. Constantin.
EGAL ANTI-BLAT
Cristian Munteanu (foto), portarul ilfovenilor, a declarat ca echipa sa a obtinut un punct mare pentru moral, iar remiza de pe terenul liderului reprezinta o palma pentru cei care au afirmat ca jucatorii lui Liviu Ciobotariu nu-si vor apara corect sansele. "Pentru mine era o presiune in plus, pentru ca nu stiu ce se intampla daca as fi gresit la un gol sau as fi luat un gol parabil. Lumea ar fi interpretat pe nedrept. De aceea ma bucur pentru acest punct si nu imi pare rau pentru Dinamo ca a pierdut doua puncte", a spus "Babicu", adaugand ca jucatorii vor ca sefii clubului sa-l reprimeasca in lot pe Chiacu. "Am castigat un punct mare, dar pentru realizarea obiectivului avem nevoie de mai multe", a spus si antrenorul ilfovenilor, Ciobotariu.
B�l�ni e lider
Standard Liege a trecut pe primul loc in campionatul Belgiei, dupa ce a invins duminica seara, pe teren propriu, cu 2-0, pe RC Genk, in ultimul meci al etapei a 26-a (goluri Witsel 45 si De Camargo 86). Standard, echipa antrenata de Laszlo B�l�ni, a acumulat 58 de puncte si a devansat-o cu un punct pe Anderlecht. Altfel, Cristian Sapunaru a fost integralist pentru FC Porto, 2-0 acasa cu Naval in etapa a 22-a din Portugalia, iar Giani Kirita a jucat toate minutele pentru Bursaspor, 2-1 in deplasare cu Eskisehirspor in etapa a 24-a din Turcia, contribuind la golul care a adus victoria echipei sale.
Chivu rupt, Mutu batut
Inter Milano a castigat dumi�nica seara meciul cu Fioren�tina, din etapa a 28-a din Serie A, scor 2-0, dupa "du�bla" lui Ibrahimovic (11, 90A5). La gazde, Cristian Chivu, re�fa�cut miraculos, a fost titu�lar, dar n-a rezistat decat pa�na la pauza, cand a acu�zat dureri si a fost schimbat de Figo. In schimb, Adrian Mutu a fost integralist pentru Fiorentina si a ratat doua mari ocazii, la 0-0 si 0-1, pri�ma data din pozitie de liber cu portarul. In urma acestui rezultat, Inter e lider detasat, cu 66 de puncte (sapte mai multe decat Juventus), iar Fiorentina a cazut pe locul 5, cu 46 de puncte, doua mai putine decat Genoa, ocu�pan�ta ultimului loc calificant in Liga Campionilor.
Sandu: "Poate pleaca Piti"
Mircea Sandu a vorbit ieri si despre continuitatea lui Pi�tur�ca la carma reprezen�tativei, dovedindu-se mult mai diplomat decat acum cateva luni, cand discursul sau obliga la victorii cu Serbia si Austria. "Daca ai castigat cele doua meciuri, mergi mai departe, daca nu, trebuie sa pregatesti Cupa Mondiala din 2014, nu nea�parat Campionatul Euro�pean din 2012. Trebuie sa pregatesti CM din Brazilia si apoi Europenele din 2016 de unde or fi. Ar fi trei ani de pregatire, ai incepe in toamna lui 2009, trei ani ca sa poti ataca preliminariile din 2014. Piti poate si sa califice echipa nationala si sa spuna ca nu vrea sa mai continue. Daca o califica, e primul", a spus Sandu, care a mai precizat ca FRF a facut tot ce trebuia pentru ca Max Nicu sa primeasca cetatenia romana pana la meciul cu Serbia. (B.G.)
Tudor in UEFA
Arbitrul Alexandru Tudor a fost delegat la meciul dintre St. Ettienne si Werder Bremen, din mansa a doua a optimilor de finala din Cupa UEFA, pe care il va conduce alaturi de trei compatrioti, maine seara. Tudor revine in circuitul european dupa ce in luna februarie a ratat delegarea la meciul AC Milan - Werder Bremen, din aceeasi competitie, dupa ce a picat testele fizice organizate in Spania de catre forul european. Arbitrul roman a dat din nou testarea la inceputul lunii martie si a luat-o. (B.G.)
 Afisari: 109  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail