Cauta:
  Detalii »
Sport
Mutu - golul 99 in seria A
Atacantul Fiorentinei a marcat duminica golul cu numarul 99 in Serie A si viseaza la cifra jubiliara in weekend-ul viitor. Toscanii au invins cu 2-0 pe Catania, echipa lui Walter Zenga, si se afla pe locul al treilea in campionat.
Adrian Mutu confirma revenirea la forma care l-a consacrat, prin prestatia excelenta de duminica, din meciul de campionat cu Catania, scor final 2-0. Dupa o prima repriza cu doua lovituri libere foarte aproape de tinta, "Briliantul" a deschis scorul in minutul 56, cu un sut sub transversala din mijlocul careului, iar in minutul 82 a fost inlocuit in aplauzele fanilor de pe "Artemio Franchi". Era deja 2-0, dupa reusita partenerului sau din atac, Gilardino. Prin aceasta reusita, Mutu a ajuns la cifra 99 in Serie A, o cifra impresionanta, care este doar la indemana marilor atacanti din acest campionat puternic. "Imi lipseste un gol pentru a face suta, sper sa il inscriu curand, poate chiar la meciul urmator, cel cu Sampdoria", a declarat Mutu dupa meciul cu echipa lui Zenga. Acest rezultat a urcat Fiorentina pe locul al treilea in Serie A, iar romanul a explicat reteta succesului. "Echipa, prietenia si dorinta de a face bine. Acestea sunt principiile noastre fundamentale. Ne bucuram de contributia tuturor celor care ne pun in valoare calitatile. Daca inscriem, este si meritul lor. Eu si Gila (n.r. - Gilardino) multumim echipei care ne permite sa facem lucruri frumoase. Adversarii nostri s-au aparat foarte bine si nu au lasat spatii libere. In repriza a doua s-au deschis putin si am reusit sa inscriem", a comentat Mutu. Evident, presa din Italia l-a laudat pe internationalul roman, putine fiind ziarele sau site-urile care nu i-au acordat titlul de "omul meciului". Un ultim amanunt al meciului Fiorentina - Catania a fost introducerea in teren la oaspeti a lui Nicolae Dica, cel care nu mai jucase de 14 meciuri. Ex-stelistul a intrat in minutul 78, neavand timp de vreo realizare deosebita. (B.G.)
 Afisari: 235  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail