Cauta:
  Detalii »
Sport
Cernat decisiv pentru Kiev
Mijlocasul roman a inscris un gol si a dat o pasa decisiva in partida pe care echipa sa, Dinamo Kiev, a castigat-o duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, in fata lui Dnepr Dnepropetrovsk, in etapa a 17-a a campionatului Ucrainei.
Cernat, care a fost introdus pe teren in minutul 58, in locul lui Tiberiu Ghioane, a pasat decisiv la reusita lui Diakite din minutul 79 si a inscris in minutul 90. Dnepr, de la care Ionut Mazilu a lipsit, a reusit golul de onoare in minutul 90+1, prin Rusol. In alt meci, Sahtar Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, s-a impus acasa, 1-0 cu Karpatii Lvov. Razvan Rat a evoluat tot meciul pentru Sahtar si a fost coautor la golul reusit de Gladki in minutul 67. Altfel, in Germania, in etapa a 15-a, Ciprian Marica a fost titular la Stuttgart, 2-0 acasa cu Schalke, dar a fost schimbat in minutul 57 de Cacau (svabii au marcat ambele goluri dupa iesirea romanului).
In alt meci, Wolfsburg, fara Vlad Munteanu, a remizat la Dortmund, 0-0 cu Borussia. In Italia, in etapa a 14 din Serie A, Stefan Radu, avertizat cu "galben", a fost integralist la Lazio, 0-2 la Bergamo cu Atalanta, Paul Codrea (accidentat) si Cosmin Moti (doar rezerva) au lipsit de la Siena, 1-0 acasa cu Torino, la fel si Cristian Chivu (accidentat), neconvocat in lotul lui Inter, 2-1 acasa cu Napoli. (MIG)