Cauta:
  Detalii »
Sport
Lider de toamna in Liga Campionilor
-- Oltchim Rm. Valcea s-a impus in fieful croatelor de la Koprivnica, cu 30-20, si conduce in topul grupei C a celei mai valoroase intreceri intercluburi
Handbalul romanesc reuseste sa tina steagul sus si in competitiile europene intercluburi, campioanele autohtone dominand lupta din grupele preliminare ale Ligii Campionilor. In vreme ce Steaua MFA avea de trecut, aseara, de un examen dificil, jucand la Buzau in compania ibericilor de la San Antonio, un meci de a fi sau a nu fi in Liga Campionilor, sambata, Oltchim Rm. Valcea reusea sa se impuna la pas in fieful gruparii Podravka Koprivnica, cu 30-20, succes care i-a adus sefia in grupa C. Si ca weekend-ul sa fie perfect, UCM Resita si Stiinta Bacau au inregistrat victorii clare in Challenge Cup, in vreme ce HCM Constanta s-a impus in Cupa Cupelor.
Echipa feminina de handbal Oltchim Rm. Valcea a inregistrat a doua victorie in grupele preliminare din Liga Campionilor, dupa ce s-a impus clar, sambata seara, in deplasare, cu scorul de 30-20 (13-14), in fata puternicei grupari croate Podravka Koprivnica. Dupa un debut nu tocmai reusit, in care ofensiva parea scurtcircuitata, Oltchim a reusit sa mentina totusi echilibrul datorita unei aparari bine coordonate de Luminita Hutupan-Dinu. Si cum nici Podravka n-a stralucit, croatele au intrat la vestiare cu un avantaj de un singur gol, ceea ce a permis elevelor antrenorului Ivica Rimanici sa forteze nota dupa pauza si sa preia initiativa. Astfel, dupa numai 15 minute de la reluare, Oltchim s-a distantat pe tabela la un incredibil 25-17, gratie evolutiilor de exceptie ale internationalelor Maier (7), Manea si Lecusanu (cate 6), dar si a paradelor de senzatie ale "cerberului" Hutupan-Dinu (19 interventii), in vreme ce Podravka a intrat in impas, nereusind sa inscrie timp de 13 minute! Astfel, finalul de meci a consemnat cea de-a doua victorie a valcencelor, care le permite sa detina sefia grupei C pana 4 ianuarie, cand Liga Campionilor se va relua cu derby-ul dintre Oltchim si Lada Togliatti, in care campioana Romaniei tinteste revansa dupa acel blestemat 33-34 din Rusia.
Victorii in Challange Cup
Gustul victoriei l-au simtit, sambata, si handbalistii de la UCM Resita, care au trecut, pe teren propriu, de incomoda echipa croata HRK Karlovac, cu scorul de 31-25 (14-14), in prima mansa a turului trei din Challenge Cup. Din pacate, cei doi arbitri muntenegreni au avut o prestatie lamentabila, favorizandu-i de prea multe ori pe oaspeti, motiv pentru care antrenorul Aihan Omer a primit cartonas galben, iar pivotul Irimescu a primit direct rosu pentru proteste. Dupa pauza, detinatoarea Challenge Cup a facut spectacol, conducand chiar si cu zece goluri diferenta, dar arbitrii i-au tinut in joc pe croati si au facut ca finalul sa devina dramatic. In cele din urma, UCM Resita s-a impus cu 31-25, cel mai bun jucator al gazdelor fiind de departe sarbul Butulija, cu 8 goluri. In aceiasi faza, Stiinta Municipal Dedeman Bacau s-a impus in deplasare in fata echipei italiene Gammadue Secchia, cu 39-33 (21-13), in vreme ce in Cupa Cupelor, HCM Constanta a castigat, pe teren propriu, disputa cu gruparea portugheza ABC Braga, cu 21-18 (12-10), la capatul unui joc cu multe duritati.
Tiberiu RIST
 Afisari: 347  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail