Cauta:
  Detalii »
Sport
"La Marseillaise" fluierata pe Stade de France
Franta a castigat cu 3-1 (1-1) meciul amical cu Tunisia, disputat marti seara la Paris, pe "Stade de France", revenind dupa ce a fost condusa. Henry (minutele
40 si 48) si Benzema (minutul 58) au marcat pentru francezi, in timp ce Jemaa (minutul 30) a deschis scorul pentru tunisieni. Partida a fost umbrita de incidentele dinaintea partidei, cand spectatorii tunisieni au fluierat imnul Frantei!
De altfel, premierul francez Francois Fillon considera insultator faptul ca imnul francez, "La Marseillaise", a fost fluierat inainte de partida amicala cu Tunisia, apreciind ca in astfel de cazuri ar trebui intrerupte meciurile. "Este insultator pentru Franta, pentru jucatorii echipei Frantei si nu poate fi tolerat acest lucru. Organizatorii trebuie sa gaseasca o solutie. Cred ca ar trebui intrerupte meciurile atunci cand imnurile nationale, indiferent care, sunt fluierate", a declarat Fillon, care a adaugat ca regreta faptul ca federatia franceza nu a anulat meciul. Imnul national francez a mai fost fluierat la meciurile amicale Franta - Algeria (octombrie 2001) si Franta - Maroc (noiembrie 2007). Conform "L'Equipe", in urma scandalului de marti seara, presedintele francez Nicolas Sarkozy l-a convocat pe Jean-Pierre Escalettes, presedintele FFF, la Palatul Elys�e.
Domenech confirmat
Referitor la meci, selectionerul "cocosilor", Raymond Domenech (foto), a trimis in teren echipa: Mandanda - Fanni, Boumsong, Abidal, Clichy - Toulalan, A. Diarra - Ribery (46 Ben Arfa), Gourcuff (81 Briand), Henry (84 Malouda) - Benzema (69 Sinama-Pongolle). Cu "dubla" din meciul cu Tunisia, Henry a adunat 48 de reusite in tricoul echipei nationale a Frantei, fiind golgeterul all-time (al doilea este Platini, cu 41 de goluri). Dupa meci, Domenech s-a referit la viitorul Frantei, fiind convins ca echipa va ajunge la CM din 2010. "Ramanem in cursa pentru calificare. Aceasta este concluzia noastra la finalul jocului cu Romania, unde echipa a depus un efort consistent si a revenit dupa ce a fost condusa cu 2-0. Ne lipseste inca stabilita-tea, dar asta este normal pentru echipele tinere. La fel cum s-a intamplat in Romania, si in meciul contra Tunisiei ne-a lipsit prospe-timea in prima repriza", a spus Domenech, confirmat ieri in functie de Consiliului Federal al federatiei. (MIG)
 Afisari: 156  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail