Detalii »
Sport
Show fara vedete
-- Romania a trecut cu 3-0 de Rusia si spera sa dea marea lovitura la Euro 2008
Nationala a zambit miercuri seara in Ghencea, dupa 3-0 cu Rusia intr-un amical in care trupa lui Piturca a dat recital in repriza secunda, culmea, dupa ce Mutu, Chivu si Marica au iesit de pe teren. Totusi, trebuie precizat ca Hiddink a adus la Bucuresti o echipa cu mai multi jucatori noi, fara a apela la "stranieri". Romania va juca ultimul amical inainte de turneul final pe 31 mai, pe teren propriu, cu Muntenegru.
"A fost un test important, dar Romania a trecut testul cu brio, obtinand o victorie concludenta. Cand ai trei goluri diferenta nu prea mai poti spune mare lucru. Am avut perioade excelente in joc, ocazii, oaspetii au avut si ei o perioada buna in prima repriza. Important este ca toti jucatorii au evoluat la un nivel inalt, lucru care imi da sperante pentru viitor. A fost doar un amical, astfel ca si Hiddink a vrut sa vada mai multi jucatori. Va fi altceva in oficiale, unde vom intalni adversari de calibru. Nu aveam de ce sa intru in panica dupa meciul pierdut in Israel si nici dupa acest meci nu trebuie sa ne entuziasmam si sa ne credem buricul pamantului", a spus Piturca. "De ce sa nu se miste bine echipa dupa ce au iesit Mutu si Chivu? O echipa nu sta intr-un jucator, plus ca este mai usor sa intri odihnit in a doua repriza. Mutu venea dupa o accidentare si nu si-a revenit complet. Chivu are probleme cu umarul si se poate accidenta oricand, avand un tur de forta la Inter. Pe Marica l-am scos ca am vrut sa-l vad si pe M. Niculae", a mai comentat Piturca. Acesta a facut referire si la atmosfera de pe stadion: "Atmosfera a fost extraordinara pe fondul de joc bun. Cand conduceam cu 3-0 a fost fantastica, dar asa trebuie sa fie si la 0-0 sau 0-1".
Selectionerul olandez al Rusiei a declarat ca jucatorii sai au fost naivi si au fost pedepsiti, dar si-a exprimat bucuria pentru ca a putut disputa acest meci de pregatire cu o echipa romana "buna si tehnica". "Poate suna putin ridicol, dar sunt bucuros pentru acest meci de pregatire inainte de Euro. Am putut vedea diferenta dintre o echipa cu experienta individuala, cu jucatori din campionate puternice, si echipa noastra compusa din fotbalisti din campionatul Rusuiei, unde nu sunt meciuri de nivel ridicat in fiecare saptamana", a declarat Hiddink. (MIG)
M. NICULAE 22, RADOI 7
Autorul golului din minutul 75 al meciului cu Rusia a revenit la echipa nationala dupa 22 de luni, ultima sa prezenta fiind cea din meciul amical din 27 mai 2006, cu Columbia, scor 0-0,
disputat la Chicago. "Ma bucur ca am revenit cu gol, m-au felicitat absolut toti baietii. Mai am de muncit pana la Euro. Sper sa continui tot asa cu forma buna. Echipa nationala s-a maturizat foarte mult fata de cum o stiam eu acum doi ani.
O sa trag cu dintii ca sa fiu aici in continuare. Visez
sa joc la Euro", a spus atacantul lui Inverness. O alta revenire dupa o pauza mare - sapte luni - a fost cea a lui Mirel Radoi, care bifase
selectie pe 22 august 2007, la amicalul de Bucuresti cu Turcia, scor 2-0. (MIG)
4 CAPITANI, 2 DEBUTURI
Nationala a avut miercuri seara, cu Rusia, patru jucatori care au purtat banderola de capitan. Primul a fost "traditionalul" Chivu, schimbat la pauza, apoi au urmat Contra, schimbat si el in minutul 71, si Rat, inlocuit in minutul 87, pentru ca stafeta sa fie incheiata de Radoi, ramas pe teren pana la final. Altfel, ambii portari folositi de Piturca, M. Popa (la a 10-a convocare) si R. Stanca (chemat in premiera la lot), au debutat in Nationala, in conditiile in care Lobont a fost razit, iar D. Coman s-a accidentat la meciul Rapid - Steaua. (MIG)
ROMANIA - RUSIA 3-0 (1-0)
Au marcat: MARICA (45), D. NICULAE (60), M. NICULAE (75).
Stadion: "Steaua", Bucuresti; spectatori: 10.000.
ROMANIA: M. Popa (89 R. Stanca) - Contra (71 Ogararu), Tamas (35 Ov. Petre), D. Goian, Rat (87 Sepsi) - Radoi, Chivu (46 M. Niculae) - Fl. Petre (62 Nicolita), Cocis (85 Aliuta), Mutu (46 N. Dica) - Marica (46 D. Niculae). Antrenor: V. Piturca.
RUSIA: Akinfeev - Aniukov, V. Berezutki (65 Sisev), Ignasevici, A. Berezutki - Semsov, Sirokov, Bilialetdinov (61 Torbinski), Jirkov - Bistrov, Adamov (58 Pavliucenko). Antrenor: G. Hiddink.
Au arbitrat: K. Asaf (Israel) - M. Savaniu, I. Popa (ambii din Romania).
 Afisari: 572  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail