Cauta:
  Detalii »
Sport
Imparatul Adrian
-- Atacantul roman a marcat de doua ori in meciul cu Milan si are presa din Italia la picioare
Adrian Mutu a primit recent doua premii pe care scria "Fotbalistul roman al anului 2006", iar multi au strambat din nas. Dica facuse un sezon extraordinar la Steaua, incununat cu patru goluri in grupele Champions League, Niculescu un an remarcabil la Dinamo, in timp ce Mutu a castigat un titlu in Italia, cu Juventus, confiscat de Procuratura, apoi a trecut la Fiorentina pentru a o scapa de la retrogradare. Sambata seara, "Briliantul" si-a demonstrat inca o data clasa si a mai schimbat impresia de nedreptate de la galele de saptamana trecuta.
Mutu a punctat de doua ori in meciul cu AC Milan, mai intai din penalty, in minutul 20, din penalty, la 1-0 pentru oaspeti, apoi a marcat in minutul 76 ceea ce trebuia sa fie golul victoriei. Nu a fost, pentru ca Gilardino a reusit egalarea la doi in prelungiri, starnind regretele fotbalistului roman, iesit in minutul 79 cu dureri la umar. Pana la disputarea meciurilor de ieri din Serie A, Mutu era golgeterul campionatului, cu noua reusite. "Am ajuns la noua goluri si sunt multumit, as fi fost si mai si daca am fi castigat. Sunt fericit, dar este si un mare regret. Puteam invinge o echipa mare, era important pentru noi toti si pentru atmosfera. Eu sunt, insa, optimist si vad jumatatea plina a paharului", a spus Mutu. "Am cerut sa fiu inlocuit din cauza unei dureri la umar, o facusem inca dinaintea golului doi, dar bine ca am inscris. Aceasta dubla nu lasa sa se vada si greselile pe care le-am facut. Milan nu mai este cea din anii trecuti, dar ramane Milan si iti pot pune probleme. Daca nu esti concentrat, te pedepseste", a declarat Mutu. Evident, in presa italiana de ieri au curs elogiile, cei mai generosi fiind chiar ziaristii de la "Gazzetta dello Sport", un cotidian nu foarte darnic in general: "Este prea usor sa incepi cu Imparatul Adrian. Este usor sa-i dai coroana si sceptrul lui Adrian Mutu, care a marcat inca doua goluri si a surclasat Milanul. Apoi a iesit din teren, cand Fiorentina inca mai conducea cu 2-1. Prima lui dubla in tricoul Fiorentinei nu a fost de ajuns. (...) In final, se poate citi si asa: Mutu - Gilardino, 2-2", a scris "Gazzetta". "Mutu trimite Milanul in infern, Gila il salveaza", "Mutu e mare", "SuperMutu da sperante Fiorentinei. Gila salveaza Milanul" au fost alte titluri aparute dupa jocul de sambata seara.
Bogdan GHEORGHE
 Afisari: 1583  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail