Cauta:
  Detalii »
Sport
Italia a trimis Cehia acasa
-- "Squadra azzurra" a invins echipa lui Nedved cu 2-0, iar Ghana a trecut de SUA cu 2-1 si este singura trupa africana calificata in optimile de finala ale competitiei
Cehia a incheiat Campionatul Mondial ieri la Hamburg, unde a pierdut cu 0-2 in fata Italiei. Trupalui Pavel Nedved era cotata printre favorite, iar debutul furtunos, 3-0 cu SUA, le-a dat mari sperante fanilor, insa infrangerea cu Ghana a dat totul peste cap, obligandu-i pe cehi sa joace la victorie in derby-ul grupei cu Italia sau sa astepte un rezultat nefavorabil Ghanei. Cehii au inceput bine, au presat, insa Buffon a fost in zi de gratie si nu a putut fi depasit. Cu Nesta accidentat dupa un sfert de ora si cu intrarea lui Materazzi, unul dintre "macelarii" din Serie A, iluziile plavilor au crescut, numai ca fundasul lui Inter a fost impecabil in aparare si a mai si marcat un gol, in minutul 26, cu o lovitura de cap excelenta la un corner. Meciul s-a rupt in prelungirile primei reprize, cand Polak a vazut al doilea galben si a fost eliminat. Italia nu a repetat evolutia modesta din meciul cu SUA, cand a avut o repriza de superioritate fara sa marcheze nici un gol. "Squadra" lui Lippi s-a aparat exact si a incercat contraatacul, avand in ultimul sfert de ora trei ocazii mari ratate. Pana la urma, Pippo Inzaghi, la prima sa aparitie la aceste Mondiale, l-a driblat pe Cech si a facut 2-0, un rezultat care trimite Italia in optimi si pe Cehia acasa. "Macaronarii" si-au atins obiectivul propus, acela de a castiga grupa pentru a evita o confruntare cu Brazilia in optimi, urmand sa dea piept cu castigatoarea dintre Croatia si Australia, meci jucat aseara, dupa inchiderea editiei. De partea cealalta se incheie o era, fiindca a fost ultimul turneu final pentru multe dintre marile vedete ale Cehiei, printre care Nedved, Poborsky sau Koller. "Sa jucam in zece oameni astazi a fost prea greu pentru noi. Am pierdut multi jucatori inainte de meci (n.r. Koller accidentat, Ujfalusi si Lokvenc suspendati), iar eliminarea de astazi ne-a terminat. Este prea devreme sa tragem concluzii si sa ne gandim la viitor", a comentat dupa meci Karel Bruckner, antrenorul Cehiei.
Ghana tine steagul sus
Reprezentativa Ghanei este a doua echipa calificata din aceasta grupa si trupa care tine steagul Africii sus, fiind singura echipa de pe "continentul negru" care merge mai departe. Si pe merit, pentru ca ieri, in meciul cu SUA, si-a pastrat sangele rece si a obtinut victoria de care avea nevoie pentru a ocupa locul secund in grupa. Dramani a deschis scorul in minutul 22, dupa ce l-a deposedat pe Reyna si l-a executat frumos pe Keller, insa americanii au revenit in minutul 43, cand Dempsey a punctat dintre trei fundasi africani. Nu a fost egal la pauza, pentru ca Pimpong a scos un penalty, iar Appiah l-a transformat in prelungirile primei reprize. Abia in ultima jumatate de ora americanii au fortat cu doua varfuri, insa nu au reusit decat o bara, prin McBride, in minutul 66. Ghanezii au lasat tot timpul senzatia ca sunt la conducerea jocului sI ca detin situatia sub control, iar la final s-au bucurat enorm, fiindca sunt in premiera la un Campionat Mondial si au reusit sa iasa dintr-o grupa cu doua favorite certe: Italia si Cehia. Urmeaza o optime de finala cu Brazilia, probabil sfarsitul drumului pentru africani la acest turneu final, insa "selecao" va primi o replica puternica si va avea nevoie de o prestatie mult mai buna decat in primele doua jocuri de la Mondiale pentru a trece in sferturi. Marea drama a Ghanei este ca nu va putea miza in acest meci istoric pe Michael Essien, mijlocaul de la Chelsea, cu prestatii extraordinare in aceste trei jocuri, el fiind suspendat pentru cumul de cartonase galbene. (B.G.)