Detalii »
Sport
Craiova a demolat Bistrita in etapa a 3-a
"Pinalti" este lider
-- Ceahlaul a castigat din nou la scor pe teren propriu * "Poli" AEK si Petrolul au scos egaluri la Pitesti si, respectiv, la Oradea * Otelul s-a razbunat pe Brasov
In deschiderea etapei, vineri, Craiova a facut instructie cu Gloria, formatie lipsita de prinicipalele sale "piese grele", Jean Padureanu si Ioan Horoba. Oltenii, care au fost nevoiti sa schimbe sistemul de joc pentru prima oara in ultimul an, evoluand acum intr-un mult mai modern 4-4-2, au defilat pe teren, scor 3-0, gratie prestatiei de exceptie a camerunezului Njock, autor a doua goluri. La aproape 37 de ani, veteranul Pavel Badea l-a invins si el pe Costel Campeanu, in vreme ce Zeno Bundea si-a permis sa rateze un penalty
* FC Arges n-a reusit decat un egal pe teren propriu, 1-1 contra lui "Poli" AEK Timisoara, dupa ce pitestenii au deschis scorul in minutul 12 dintr-o lovitura de pedeapsa. Treptat, insa, gazdele au evoluat din ce in ce mai haotic, pentru ca in cea de-a doua parte a jocului Ion Moldovan sa le ceara elevilor sai sa se comaseze in propriul teren. Invitati practic sa atace, banatenii au dat lovitura in minutul 89, cand Silvasan, servit perfect de Balace, a egalat printr-o lovitura de cap plasata pe coltul lung * Nou-promovata FC Oradea a ratat ocazia de a obtine prima victorie pe scena primei divizii dupa 12 ani, bihorenii remizand cu un scor alb in fata Petrolului Ploiesti. Gazdele, la care a jucat si marea speranta Claudiu Keseru, au dominat autoritar pe tot parcursul meciului, insa eforturile lor au fost zadarnicite de prestatia excelenta a goalkeeper-ului prahovenilor, Olteanu * Ramasa printr-o conjunctura in Divizia A, Otelul a obtinut prima victorie din actuala stagiune, galatenii trecand cu 2-1 de Fc Brasov. Victoras Iacob a marcat primul sau gol in contul formatiei de pe malul Dunarii, pentru ca apoi sa mai rateze cateva mari ocazii la poarta lui Prunea. Scorul a fost majorat in minutul 64 de Marginean, brasovenii replicand timid prin reusita lui Buga * Ceahlaul continua sa fie principala revelatie a acestui inceput de campionat, elevii lui Viorel Hizo gasindu-se acum pe prima pozitie a clasamentului. In pofida unei ploi torentiale care a cazut la inceputul partidei cu Apulum si a desfundat terenul, moldovenii au evoluat hotarat, acestia deschizand scorul in minutul 16 prin Solomon. Dupa ce Vascko a avut egalarea in varful bocancului cu un minut inaintea pauzei, meciul n-a mai avut nici un fel de istoric in cea de-a doua parte. Burdujan a intarit avantajul echipei sale in minutul 54 printr-un sut de la 16 metri, iar Enache a inchis definitiv conturile cu opt minute inainte de final.