Nr. 1226 de luni, 6 iulie 1998
 Cauta:
  Detalii »
Sport
Vineri dupa-amiaza, pe Stade de France din Saint-Denis, ITALIA - FRANTA 0-0. 3-4 dupa loviturile de departajare
BLESTEMUL PENALTYURILOR LOVESTE DIN NOU ITALIA
Este cel de-al treilea campionat mondial consecutiv in care italienii sunt eliminati la penaltyuri * Di Biagio a ratat penalty-ul decisiv pentru squadra azzurra, sutand balonul in bara * Roberto Baggio a ratat golul de aur cu un sut care a trecut putin pe langa poarta lui Barthez * Franta a dominat mai mult, insa defensiva italiana a fost impenetrabila * Vieri nu a reusit sa egaleze recordul lui Paolo Rossi
A lipsit doar un pic ca visul francezilor sa se franga vineri dupa amiaza pe Stade de France din Saint-Denis. Si multi dintre suporterii "cocosilor" au crezut ca totul s-a terminat atunci cand Bixente Lizarazu a executat lovitura de departajare atat de slab incat Pagliuca a retinut mingea la piept. Doar ca Albertini a ratat si el iar scorul a ramas egal. Pana la ultimul penalty, cand i-a venit randul lui Di Biagio sa-si duca crucea pe Golgota din Saint-Denis. Dar sutul sau a izbit bara iar vulcanul de pe Stade de France, incremenit de tensiune, a erupt intr-un vuiet eliberator, salutand calificarea echipei gazda pentru semifinalele competitiei. Cert este ca, dupa aspectul jocului in cele 120 de minute, calificarea francezilor a fost una meritata. Gazdele acestui turneu final s-au aflat la carma jocului mai tot timpul, dominarea lor fiind una destul de categorica. Italienii s-au marginit la o defensiva extrem de atenta si la contraatacuri - rare, e drept - foarte periculoase. Totusi, cea mai mare ocazie a meciului a apartinut italienilor, prin eternul Roberto Baggio care, in minutul 102, a reluat senzational o pasa a lui Albertini, insa balonul a trecut foarte putin pe langa bara portii lui Fabien Barthez. In afara eliminarii Italiei, meciul de ieri reprezinta o mare dezamagire pentru golgeterul Vieri. Acesta nu a reusit sa marcheze, desi a avut doua ocazi bune (o lovitura cu capul din apropiere, care a trecut pe langa bara si un sut de la 20 de metri, respins cu dificultate de Barthez), ratand astfel ocazia de a deveni cel de-al patrulea fotbalist din istorie care inscrie in cinci partide consecutive la un turneu final al CM. O alta umbra pentru squadra azzura a fost Alessandro Del Piero. Accidentat in primele doua partide, el nu a reusit deloc sa arate forma pe care toata lumea o astepta de la el. In partida cu Franta, el a fost cat se poate de anonim, iesind in evidenta doar in minutul 26, cand arbitrul scotian Hugh Dallas i-a aratat primul cartonas galben al partidei. In rest, nimic! Iar Cesare Maldini a ramas cu buza umflata pentru ca, tot sperand intr-o sclipire de geniu a lui Alessandro, l-a tinut pe banca de rezerve pe Roberto Baggio, aflat intr-o forma incontestabil mai buna si beneficiind si de o experienta mult superioara. Oricum, daca pentru Baggio Franta 98 a fost o oarece reusita, mai ales ca este - probabil - si ultima sa participare la un turneu final de Cupa Mondiala, Del Piero a ramas dator la toate capitolele. Insa pentru starul Juventusului zilele nu au intrat in sac, Japonia si Coreea de Sud in 2002 putand fi competitia sa. De partea cealalta, a invingatorilor, revenirea "magicianului" Zidane a fost benefica. Atacurile echipei lui Aimé Jacquet au capatat consistenta iar introducerea, in repriza a doua a cuplului de atacanti monegasci Henry - Trezeguet a accentuat si mai mult dominarea franceza. Iar daca "cocosii" nu au reusit sa inscrie, aceasta este "vina" exclusiva a defensivei italiene, unde Bergomi, Cannavaro (in special), Costacurta si Maldini - ajutati si de Pessotto si, apoi, Albertini - au fost absolut de netrecut, iar cand, totusi, baloanele ii mai depaseau, Pagliuca a fost la post. Pentru Italia, penalty-urile au devenit un adevarat blestem. Dupa ce, acasa, au fost eliminati in 1990 in semifinale, de catre Argentina, pierzand apoi titlul mondial in 1994, in SUA, in fata Braziliei, tot la penalty-uri, acum Franta le-a venit de hac, de aceasta data in sferturi, tot in urma loviturilor de departajare.
Mihai BERTIANU, Saint-Denis
ITALIA - FRANTA 0-0, 3-4 la pen.
Au transformat lovituri de departajare: R. Baggio (1-1), Costacurta (2-2), Vieri (3-3) / Zidane (0-1), Trezeguet (1-2), Henry (2-3), Blanc (3-4).
Au ratat: Albertini (la 1-1), Di Biagio (la 3-4) / Lizarazu (la 1-1).
Saint-Denis, Stade de France; spectatori: 77.000.
ITALIA: Pagliuca - Bergomi, Cannavaro, Costacurta, Maldini - Moriero, Pessotto (90 Di Livio), D. Baggio (52 Albertini), Di Biagio - Del Piero (67 R. Baggio), Vieri.
FRANTA: Barthez - Thuram, Desailly, Blanc, Lizarazu - Karembeu (65 Henry), Deschamps, Zidane, Petit - Djorkaeff, Guivarc'h (65 Trezeguet).
Cartonase galbene: Del Piero, Bergomi, Costacurta / Guivarc'h, Deschamps.
Arbitri: H. Dallas (Scotia) - N. Grigorescu (Romania), M. Warren (Anglia).
A r h i v a
  FC National il va suspenda pe Sburlea
  ADIO, MONDIAL! INTRAM IN EUROPA!
  Un spectator a fost accidentat mortal pe o trecere pentru pietoni
  Sortii au fost "darnici" cu Dinamo si Forest Sibiu
  Jana Novotna a castigat primul titlu de Grand Slam din cariera
  BLAZEVIC: "ZIUA CAND VOM CASTIGA CUPA MONDIALA VA FI DECLARATA SARBATOARE NATIONALA"