Nr. 1226 de luni, 6 iulie 1998
 Cauta:
  Detalii »
Sport
Sambata seara, pe Stade Gerland din Lyon, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, GERMANIA - CROATIA 0-3 (0-1)
ASA SE SCRIE ISTORIA
Croatia va juca in semifinale cu Franta, miercuri, 8 iulie, pe Stade de France din St. Denis * Germanii au acuzat eliminarea lui Wörns, la 0-0, considerand-o injusta * La meciul 100, Vogts a fost umilit de niste croati care au predat lectii de fotbal
Croatia a reusit sambata seara, dupa sapte ani de independenta, sa scrie istoria fotbalului mondial. Dupa insuccesul de la Euro '96, cand a fost eliminata in sferturile de finala de aceeasi Germanie, croatii si-au luat revansa in fata echipei lui Berti Vogts, calificandu-se in semifinalele Cupei Mondiale. Sub privirile cancelarului Helmuth Kohl, campionii Europei au inceput in forta, bara lui Bierhoff din minutul 29 si lovitura de cap a aceluiasi atacant, scoasa greu de Ladic, doua minute mai tarziu, anuntand intentiile germanilor de a se impune cat mai repede. Numai ca, atunci cand mai erau cinci minute din prima repriza, fundasul german Christian Wörns a fost eliminat de centralul Pedersen, dupa o intrare dura la atacantul croat Davor Suker. Echilibrul numeric fiind rupt, croatii au inceput sa emita primele pretentii si in minutele de prelungire ale primei reprize Robert Jarni a deschis scorul cu un sut puternic de la 20 de metri, profitand si de indecizia unui Köpke de nerecunoscut. Repriza a doua a semanat cu un joc de-a soarecele si pisica, croatii speculand spatiile largi din defensiva germana. Fortand egalarea, elevii lui Vogts au simtit ca totul s-a terminat in minutul 80, cand Köpke a gresit din nou, la un sut in diagonala, de la 18 metri, al lui Goran Vlaovic. Croatii au inceput sa rateze apoi nonsalant, dar insistenta si tehnica desavarsita a lui Suker, care a "crosetat" fundasii germani, a dus scorul la unul de forfait. Astfel, pe langa umilinta germanilor, Berti Vogts a primit cea mai dura infrangere ca antrenor al nationalei, si asta tocmai in meciul cu numarul 100 la care a stat pe banca tehnica. Croatii si-au asigurat prezenta intr-una dintre finale, urmand a juca in penultimul act impotriva tarii gazda, Franta, miercuri, 8 iulie, la Saint-Denis, pe Stade de France.
Declaratii
Miroslav Blazevic: "Suntem foarte fericiti pentru aceasta victorie. Este un rezultat istoric, pentru ca n-am mai reusit niciodata ceva asemanator. Tin sa felicit echipa germana pentru sportivitatea sa. Chiar daca am invins cu 3-0, adversarul n-a renuntat la lupta, dar eliminarea lui Wörns a fost benefica pentru noi chiar daca nu ne-a schimbat jocul. Suntem mandri ca vom juca in semifinale cu Franta, pe un stadion extraordinar, in fata a 80.000 de spectatori. Va fi o noua incercare, dar ne-am demonstrat calitatile invingand meritat Germania".
Berti Vogts: "Efectiv, suntem suparati pentru aceasta infrangere. Am dominat meciul pana la eliminarea lui Wörns, facand cel mai bun meci fara sa invingem. Croatii merg acum la Paris, iar noi acasa. Este un moment dificil, dar vreau sa multumesc echipei pentru ceea ce a incercat. Din nefericire, n-a fost suficient, dar sunt satisfacut de prestatia lor la aceasta Cupa Mondiala. Este a doua oara cand ii intalnim pe croati - prima oara la Euro '96 - dar de data aceasta ei au castigat".
Declaratiile jucatorilor croati au avut ca lait-motiv extraordinara performanta reusita sambata seara, multi dintre jucatori crezandu-se sub imperiul viselor. "A fost ca o lupta intre David si Goliat, dar cine poate spune cine a fost David si cine Goliat?", a spus Suker, in timp ce Vlaovic s-a declarat razbunat pentru infrangerea de la Euro '96. In schimb, fotbalistii germani au acuzat eliminarea lui Worns, Matthaus fiind de parere ca "a fost injusta". Bierhoff crede ca era de ajuns un cartonas galben, in timp ce eroul negativ, Wörns, a spus ca "eram in retragere, dar nu eu, ci Kohler era ultimul aparator. Am revazut secventa la televizor si cred ca acest cartonas este o gluma".
Grupaj realizat de Marius GHERGHE
GERMANIA - CROATIA 0-3 (0-1)
Au marcat: JARNI (45), VLAOVIC (80), SUKER (85).
Lyon, Stade Gerland, spectatori: 39.100.
GERMANIA: Köpke - Wörns, Kohler, Matthäus, Heinrich - Hässler (69 Kirsten), Jeremies, Hamann (79 Marschall), Tarnat - Klinsmann, Bierhoff.
CROATIA: Ladic - Stimac, Bilic, Simic - Stanic, Boban, Soldo, Asanovic, Jarni - Suker, Vlaovic (83 Maric).
Cartonase galbene: Heinrich, Tarnat / Simic, Suker.
Cartonas rosu: Wörns (40).
Au arbitrat: R. Pedersen (Norvegia) - M. Van den Broeck (Belgia), M. Nilsson (Suedia).
A r h i v a
  FC National il va suspenda pe Sburlea
  ADIO, MONDIAL! INTRAM IN EUROPA!
  Un spectator a fost accidentat mortal pe o trecere pentru pietoni
  Sortii au fost "darnici" cu Dinamo si Forest Sibiu
  Jana Novotna a castigat primul titlu de Grand Slam din cariera
  BLAZEVIC: "ZIUA CAND VOM CASTIGA CUPA MONDIALA VA FI DECLARATA SARBATOARE NATIONALA"