Sport
La Nantes, pe Stade de la Beaujoire, BRAZILIA - DANEMARCA 3-2 (2-1)
NUMARATOAREA INVERSA
Ultimul "Mondial" al lu Michael Laudrup, Dunga si Bebeto
Inaitea inceperii turneului final al Campionatului Mondial din Franta, nationala Danemarcei era considerata de majoritatea specialistilor o echipa batrana, cu un joc mult prea lent si usor previzibil, incapabila de a prinde un loc in primele 10. Jocurile din grupe le-au dat dreptate scepticilor, nordicii invingand chinuit Arabia Saudita, remizand cu Africa de Sud si pierzand fara drept de apel cu Franta, care a folosit o echipa de rezerve,titularii fiind menajati pentru "optimi". Elevii lui Bo Johansson au acuzat atunci temperaturile ridicate de la orele de disputare a partidelor (17.00 si 18.30) amenintand ca isi vor demonstra valoarea la primul meci disputat in nocturna. Multi au zambit cu indulgenta la auzul declaratiilor belicoase ale danezilor, motivand ca o echipa care se bazeaza exclusiv pe inspiratia fratilor Laudrup nu are nici o sansa in fata Nigeriei. Rezultatul se stie: pe Stade de France din Saint-Denis, scandinavii i-au ridiculizat pe "super-vulturii" africani, invingandu-i cu 4-1 dupa o partida controlata cap-coada. Chiar si dupa aceasta victorie, prea putini erau cei care credeau Danemarca in stare sa opreasca Brazilia din drumul spre cel de al cincilea titlu mondial.
Vineri seara, partida de pe Stade de la Beaujoire din Nantes, dintre Brazilia si Danemarca, a inceput cu o lovitura de teatru: Brian Laudrup a patruns pe partea stanga in careul advers, a centrat in spate si mijlocasul Jorgensen a deschis scorul. Galeria braziliana a amutit pentru cateva minute bune, iar campiona mondiala parea descunpanita. Tehnicii jucatori cariocas nu mai fusese condusa de nici o adversara la Coupe du Monde. Paradoxal, experimentatii jucatori danezi au parut speriati de gandul ca pot invinge "super team-ul" lui Mario Lobo Zagallo si nu au mai pus nici o problema la mijlocul terenului. Bebeto a egalat dupa numai opt minute, iar Rivaldo a adus Brazilia in avantaj finalizand cu un lob perfect o pasa primita de la Ronaldo. Atacantul lui Internazionale Milano, vadit incomodat de marcajul aparatorilor danezi a cerut multe mingi la 30 de metri de poarta lui Schmeichel si a reusit doua pase de gol numai in prima repriza.
Pauza le-a priit, se pare, jucatorilor lui Bo Johansson. Dupa numai cinci minute de la reluare, Brian Laudrup a speculat o "foarfeca gresita a lui Roberto Carlos si l-a executat pe Taffarel cu un sut din interiorul careului, la coltul scurt al portii. Bucuria danezilor a durat iarasi foarte putin, acelasi Rivaldo stabilind scorul final cu un sut puternic de la aproximativ 25 de metri.
Finalul partidei i-a gasit pe danezi atacand cu toate liniile, insusi portarul Peter Schmeichel urcand in careul brazilienilor la o lovitura de colt. Fundasul Marc Rieper a trimis mingea in bara transversala a portii adverse si putem spune, fara sa gresim, ca Danemarca a murit frumos.
A fost ultimul meci al capitanului Michael Laudrup, care s-a retras din echipa nationala. Pentru celelalt capitan, Dunga, ca si pentru colegul sau Bebeto, numaratoarea inversa nu s-a incheiat. La ultimul lor Campionat Mondial ca jucatori, echipa lor va juca marti semifinala cu Olanda.
Ovidiu DRAGAN,
Nantes, 5 iulie
BRAZILIA - DANEMARCA 3-2 (2-1)
Au marcat: BEBETO (11), RIVALDO (27, 60) / JORGENSEN (2), B. LAUDRUP (50).
Nantes, Stade de la Beaujoire; spectatori: 35.500.
BRAZILIA: Taffarel - Cafu, Aldair, Junior Baiano, Roberto Carlos - Cesar Sampaio, Dunga, Rivaldo (88 Ze Roberto) , Leonardo (72 Emerson) - Ronaldo, Bebeto (64 Denilson).
DANEMARCA: Schmeichel - Colding, Rieper, HTgh, Heintze - JTrgensen, Helveg (88 SchjTnberg), Nielsen (46 TTfting), M. Laudrup - B. Laudrup, MTller (67 Sand).
Cartonase galbene: Roberto Carlos, Aldair, Cafu / Helveg, Colding, TTfting.
Au arbitrat: G. Ghandour (Egipt) - M.L. Mansri (Tunisia), D. Dante (Mali).
A r h i v a
  FC National il va suspenda pe Sburlea
  ADIO, MONDIAL! INTRAM IN EUROPA!
  Un spectator a fost accidentat mortal pe o trecere pentru pietoni
  Sortii au fost "darnici" cu Dinamo si Forest Sibiu
  Jana Novotna a castigat primul titlu de Grand Slam din cariera
  BLAZEVIC: "ZIUA CAND VOM CASTIGA CUPA MONDIALA VA FI DECLARATA SARBATOARE NATIONALA"